Účinné odstranění zubního plaku: Kompletní průvodce pro čisté zuby

Účinné odstranění zubního plaku: Kompletní průvodce pro čisté zuby

Proč je důležité zbavit se zubního plaku

Jak to vidím já, zubní plak není jen estetický problém, ale především otázka zdraví. Tenhle tenký, téměř neviditelný film bakterií a jiného odpadu se usazuje na zubech a postupně tvrdne, pokud se mu nedává pravidelně sbohem. A takové 'rozloučení' by nemělo být jen cvičením pro paměť, ale denní praxí. Jakmile se plak promění v zubní kámen, je už na brzké rozloučení pozdě a musí se do hry zapojit zubní lékař. Ale řekněme si otevřeně - kdo má už na tolik času a peněz, že?

Plak je zdrojem kyselin, které ničí sklovinu a mohou zapříčinit zubní kazy, podráždění a zánět dásní a v konečném důsledku i parodontózu. To jsou důvody, proč by měl být náš domácí boj proti němu důsledný a neúprosný.

Pravidelné čištění – základní kámen ústní hygieny

Čištění zubů by mělo být stejně samozřejmé jako oblékání se ráno. A nemyslím tím jen obyčejné přejetí kartáčkem přes zuby. Správná technika čištění zahrnuje použití fluoridové pasty a kartáčku s měkkými štětinkami, aby nedošlo k poškození zubů a dásní. Je potřeba si zuby čistit alespoň dvakrát denně po dobu dvou minut. Ale pozor, jen to správná technika zajistí, že se z plaku stane pouze špatná vzpomínka.

Obzvláště důležité je čištění povrchu mezi zuby – tam se totiž plak rád schovává. Proto by si každý měl osvojit používání mezizubních kartáčků či dentálního flosu. A věděli jste, že se dá zároveň masírovat i dásně? Ano, kruhovými pohyby kartáčku při čištění podél dásňové linie. To je jako bonus pro zdravé dásně.

Výživa a životní styl ovlivňující zubní plak

Všichni víme, že sladkosti jsou pro zuby jako křen pro oči - pálivé a nezdravé. Ale sladkosti nejsou jediný problém. I jídla, která se na první pohled nezdají být nebezpečná, mohou tvoření plaku podporovat. Například chléb, chipsy či jiné sacharidy, které se ve spojení se slinami přemění na jednoduché cukry a tím pádem na pochoutku pro bakterie.

Abychom dosáhli nejen chrupu bez plaku, ale i celkově zdravějšího životního stylu, je nezbytné dbát i na dostatečný příjem vody. Bohužel, energy drinks, sladké šťávy a alkohol jen zvyšují kyselost v ústech a tím podporují nástup zubního plaku. Takže volte raději vodu nebo čaj - ideálně zelený, který má navíc antibakteriální účinky.

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Jistě, být svépomocný je skvělá věc, ale pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou k nezaplacení. Zubní lékař nejenže odstraní již vzniklý zubní kámen, ale může také odhalit problémy v jejich raném stádiu, kdy je jejich řešení ještě jednodušší a méně bolestivé.

Kromě toho, zubní hygienista bude vaším průvodcem v ústní hygieně. Poradí nejen, jak nejlépe čistit zuby a jakých přípravků se vyvarovat, ale také vás může naučit, jak rozpoznat první příznaky problémů. Koneckonců, prevence je vždy lepší než léčba, a udržování zdravých zubů není vyjímkou v tomto pravidle.

Napsáno Radovan Krejčí

Jsem stomatolog se specializací na preventivní péči a léčbu zubů. V současné době pracuji v soukromé praxi v Olomouci. Rád sdílím své znalosti a zkušenosti psaním článků o správné péči o zuby a ústní hygieně. Angažuji se také v osvětových projektech zaměřených na zdraví ústní dutiny u dětí a dospělých. Mým cílem je pomoci lidem udržet si zdravý úsměv.

Vše od autora: Radovan Krejčí

Napsat komentář